حدیث عشق
این وبلاگ افتخارداردتا در خدمت به راه پاک رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) گام بردارد 
قالب وبلاگ

در حقیقت رمضان مدرسه و آموزشگاهی است که همدلی و بخشش را به دیگران می آموزد.در فرمایشی از پیامبر (ص) آمده است که می فرمایند :هرکس روزه داری را افطاری دهد به اندازه ی روزه ی او پاداش می گیرد بدون اینکه از پاداش او(روزه دار) کاسته شود..

جایگاه انفاق در قرآن، سنت و عهد خلفاء

1) بیش از 120 آیه از قرآن مجید به موضوع انفاق – در قالب زکات، صدقه و انفاق – اشاره می نماید.در قرآن، جهاد با مال بیش از جهاد با نفس مطرح گردیده است.خداوند در سوره حدیدمی فرمایند:

 چرا در راه خدا نبايد ببخشيد و خرج كنيد، و حال اين كه (اموال شما امانتي بيش نيست و تا آخر در دست شما نمي‌ماند، و همه چيزهاي) برجاي مانده آسمانها و زمين به خدا مي‌رسد ؟ كساني از شما كه پيش از فتح (مكّه، به سپاه اسلام كمك كرده‌اند و از اموال خود) بخشيده‌اند و (در راه خدا) جنگيده‌اند، (با ديگران) برابر و يكسان نيستند. آنان درجه و مقامشان فراتر و برتر از درجه و مقام كساني است كه بعد از فتح (مكه، در راه اسلام) بذل و بخشش نموده‌اند و جنگيده‌اند. اما به هر حال، خداوند به همه، وعده پاداش نيكو مي‌دهد، و او آگاه از هر آن چيزي است كه مي‌كنيد. ‏)[سوره حدید/10]

3) انفاق یکی از پنج رکن اسلام است.

4) خلیفه اسلام، حضرت ابوبکرt به خاطر خودداری بعضی از مسلمانان از ادای زکات علیه آنان اعلام جنگ نمود.

 زکات در چه مواردی و برای چه کسی مصرف می شود: إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاء وَالْمَسَاكِينِ وَالْعَامِلِينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقَابِ وَالْغَارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللّهِ وَابْنِ السَّبِيلِ فَرِيضَةً مِّنَ اللّهِ وَاللّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ‏ زكات مخصوص مستمندان،بيچارگان ، گردآورندگان آن،كساني كه جلب محبّتشان ( براي پذيرش اسلام و سودگرفتن از خدمت و ياريشان به اسلام چشم داشته ) مي‌شود ،  ( آزادي ) بندگان،( پرداخت بدهي ) بدهكاران(صرف) در راه (تقويت آئين)خدا ، و واماندگان در راه (و مسافران درمانده و دورافتاده از مال و منال و خانه و كاشانه)مي‌باشد . اين يك فريضه مهمّ الهي است ( كه جهت مصلحت بندگان خدا مقرّر شده است ) و خدا دانا ( به مصالح آفريدگان )و حكيم( در وضع قوانين ) است  (سوره توبه:60)

زکات یک حق بی منت است.

 حق فقیر

زکات،حق فقیر به عنوان یک برادر دینی و نوعی ثروتمند است حق فقیری که نمی تواند کار کند و یا می تواند اما کاری پیدا نمی کند و یا کار می کند ولی حاصل و مزد کارش برای تامین مخارجش کافی نیست و یا کافی است،اما حوادثی روی داده و او را محتاج کمک دیگران کرده است ...این است که باید یاری شود و دستش گرفته شود.

حق جامعه

زکات-ضمن این که حق فقیر است-حق جامعه نیز می باشد.انسان دارائی خود را تنها با کوشش فردی خویشتن بدست نمی آورد بلکه تلاشها،اندیشه ها،و دستهای متعددی بطور قصدی یا غیر قصدی و از دور یا نزدیک با او همکاری می کنند و تمامی اینها عوامل کمکی موثر در وصول مال به صاحب آن می باشند.

 حق خدا

زکات،علاوه بر همه ی اینها،حق خداوند متعال می باشد،زیرا خداوند مالک حقیقی همه ی موجودات و موجودی های زمین و آسمان است و مال هم در حقیقت مال اوست،برای این که پدید آورنده و بخشنده و در دسترس گذارنده ی آن خداوند بوده و انسان امکان و قدرت کسب مال خود را از او گرفته است.

در این مورد خداوند می فرماید:

...أَنفِقُواْ مِمَّا رَزَقْنَاكُم...(سوره بقره:254)

یعنی:از آنچه به شما داده ایم انفاق کنیم.

وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ(سوره بقره:3)

یعنی:از آنچه که ما به ایشان داده ایم انفاق می کنند.

و بیان می کند که مال،مال خداست و انسان جز امانت دار و مسئول حفظ و باروری و انفاق و بهره برداری و بهره رساندن از آن،نمی باشد.

تأثیرات انفاق بر فرد، جامعه

1) انفاق نشانه ی ایمان و تقوای فرد است:

مسلّماً مؤمنان پيروز و رستگارند. ‏*‏ كسانيند كه در نمازشان خشوع و خضوع دارند. ‏*‏ و كسانيند كه از (كردار) بيهوده و (گفتار) ياوه رويگردانند (و زندگي را جدّي مي‌گيرند،نه شوخي). ‏و كسانيند كه زكات مال بدر مي‌كنند.)[مؤمنون/1تا4]

2) جهاد با مال تجارتی سودمند است:

 (اي مؤمنان! آيا شما را به بازرگاني و معامله‌اي رهنمود سازم كه شما را از عذاب بسيار دردناك دوزخ رها سازد ؟(و آن اين است كه) به خدا و پيغمبرش ايمان مي‌آوريد، و در راه خدا با مال و جان تلاش و جهاد مي‌كنيد. اگر بدانيد اين براي شما (از هر چيز ديگري) بهتر است. [صف/10و11]

3) جهاد با مال نشانه ی صادق بودن در ایمان است:

 (مؤمنان (واقعي) تنها كسانيند كه به خدا و پيغمبرش ايمان آورده‌اند، سپس هرگز شكّ و ترديدي به خود راه نداده‌اند، و با مال و جان خويش در راه خدا به تلاش ايستاده‌اند و به جهاد برخاسته‌اند. آنان (بلي آنان، در ايمان خود) درست و راستگويند [حجرات/15]. ‏

4) انفاق باعث تزکیه ی نفس می شود:

} خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكِّيهِم بِهَا...{ [توبه/103]

((اي پيغمبر!) از اموال آنان (كه به گناه خود اعتراف دارند و در صدد كاهش بديها و افزايش نيكيهاي خويش مي‌باشند) زكات بگير تا بدين وسيله ايشان را (از رذائل اخلاقي، و گناهان، و تنگچشمي) پاك داري، و (در دل آنان نيروي خيرات و حسنات را رشد دهي و درجات) ايشان را بالا بري)

5) انفاق باعث رهایی انسان از بخل و شح می شود:

} فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَاسْمَعُوا وَأَطِيعُوا وَأَنفِقُوا خَيْراً لِّأَنفُسِكُمْ وَمَن يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ{ [تغابن/16]

(پس آن قدر كه در توان داريد از خدا بهراسيد و پرهيزگاري كنيد، و (درسها و اندرزهاي آسماني را) بشنويد و بپذيريد، و (از قوانين و فرمانهاي خدا) اطاعت كنيد. و (در راه خدا، صدقه و احسان و) بذل و بخشش كنيد، (انجام اين كارها) به سود شما خواهد بود. كساني كه از بخل و حرص نفس خويش، مصون داشته شوند، آنان قطعاً رستگارند.‏)

6) جهاد با مال، باعث رستگاری هر دو دنیا می گردد:

}الَّذِينَ آمَنُواْ وَهَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَةً عِندَ اللّهِ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْفَائِزُونَ{ [توبه/20]

(كساني كه ايمان آورده‌اند و به مهاجرت پرداخته‌اند و در راه خدا با جان و مال (كوشيده‌اند و) جهاد نموده‌اند، داراي منزلت والاتر و بزرگتري در پيشگاه خدايند، و آنان رستگاران و به مقصودرسندگان (و سعادتمندان دنيا و آخرت) مي‌باشند.‏)

7) انفاق شکر نعمتهای خداوندی است زیرا ادای انفاق انجام وظیفه است و انجام وظفه ی شکرگزاری است.

8) انفاق سبب ایجاد محبت بین اغنیاء و فقرا می شود: زیرا شخص غنی از روی محبت و دل سوزی و به خاطر رضای خدا مقداری از مال خود را به فقرا می بخشد.

}وَآتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى...{ [بقره/177]

(و مال (خود) را با وجود علاقه‌اي كه بدان دارد (و يا به سبب دوست داشت خدا، و يا با طيب خاطر) به خويشاوندان و يتيمان و درماندگان و واماندگان در راه و گدايان دهد)

شخص نیازمند هم جواب محبت او را با محبت می دهد.

9) انفاق باعث رقت و صفای قلب می شود چرا که صفت بخل را از انسان گرفته و او را به نیازمندان نزدیک می کند تا حدی که خود را از آنها و همراه و یاورشان می بیند، که این خودبر صفای قلب می افزاید.

10) انفاق یکی از راه های مهم نجات جامعه از فاصله ی طبقاتی و جنگ های طبقاتی است. امروزه در بیشتر کشورها بین ظالم و مظلوم، سرمایه دار و فقیر، کارفرما و کارگر جنگ و درگیری است زیرا مظلوم و فقیر و کارگر حقوقشان پایمال می گردد ولی در اسلام به خاطر انفاق و یک سری راهکارهای جالب دیگر، چنین نزاعی پیش نمی آید.

11) زکات و انفاق باعث شکوفایی اقتصاد جامعه می گردد، به این خاطر است که قرآن ثروتمندانی را که مال و ثروتشان را انباشته می کنند و انفاق نمی دهند، به عذاب دردناکی تهدید می نماید، یعنی اسلام می خواهد این سرمایه ها وارد بازار اقتصاد و تجارت شود و بیهوده راکد نماند.

تابش


موضوعات مرتبط: عبادات
[ چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 9:54 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هذا محمد يا بشر
ای انسان این محمد است
هذا الي للعيونا النظر
این کسی است که دید چشمان ماست
هذا الي ما مثلو ظهر
و همانی است که چون او پدیدار نگشته
مثل الشمس بسما الاثر
و چون خورشیدی برفراز آسمان قرار دارد
هذا الي يعجز كل كلام الشعر انو ينصفو
او کسی است که کلمات شعر از توصیفش عاجز می مانند
ورد المكارم يقطفو و لسانو منبع للدرر
تمام خوبی ها را در بر گرفته و زبانش منبع سخنان ارزشمند است
هذا الي لو شفتو من الروعه ما تقدر توصفو
او کسی است که اگر خوبی هایش را بجویید توان وصفش را نخواهید داشت
نظره من عيونو الكحيله
نگاه او از چشمان سرمه کشیده اش
تنسي قلبك كل شر
تمام بدی ها را از قلبت می زداید
هذا الي كمل دين ربو
او کسی است که دین خداوند را کامل نمود
وربو كمل جوهرو
و خداوند جوهر وجود او را کامل ساخت
لینک دوستان
چت باکس


امکانات وب